Mi az oka Magyarországon a sok influenza jellegű megbetegedésnek?
Az idei magas megbetegedési számokhoz nagyban hozzájárultak az utóbbi évek COVID lezárásai, a kötelező maszkhasználat és a távolságtartás. Hiszen ezek miatt, az amúgy minden évben jelen lévő influenzaszezonban szinte alig fertőződtek meg az emberek. Normális esetben a szezonális influenza január-február hónapokban jelentkezik, viszont, évről-évre az emberekben kialakul egy immunvédelem bizonyos típusokra. Ez nem történt meg az utóbbi években, így alakulhatott ki a mostani hatalmas megbetegedési arány.
Az influenza megértése
Az influenza egy rendkívül fertőző légúti vírus, amelyet három különböző vírustípus egyike okoz: az A, B vagy C influenza. Az ilyen betegségek terjedésének a fő módja, hogy emberről emberre terjedjenek, a cseppecskék révén az leginkább úgy történik, amikor az emberek köhögéskor és tüsszentéskor nem teszik a szájuk elé a kezüket, vagy odateszik, de ezzel a kézzel kezet fognak, esetleg tele köhögnek egy kisebb, zárt helyiséget. Megkaphatod az influenzát egy rutinszerű érintkezés során áthaladó nyállal is, például csókolózás vagy evőeszközök közös használata során.
Influenza tünetei
A szezonális influenzát hirtelen fellépő láz, köhögés (általában száraz), fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, súlyos rossz közérzet, torokfájás és orrfolyás jellemzi. A köhögés súlyos lehet, és két vagy több hétig is eltarthat.
Meddig tart az influenza?
A legtöbb egészséges ember számára az influenza egy kellemetlen, de rövid távú betegség, amely magától megoldódik, ahogy az immunrendszer felveszi a harcot vele. A tünetek általában a vírussal való érintkezés után egy-négy nappal jelentkeznek, és 5-7 napig tartanak. Az influenza elleni oltásban részesült embereknél a tünetek rövidebb ideig tarthatnak, vagy kevésbé súlyosak. Más embereknél a tünetek tovább tarthatnak. Még ha a tünetek megszűnnek is, továbbra is fáradtnak érezheti magát az ember és levertnek.
Néhány embernél fokozott az influenza okozta szövődmények kockázata. Ezek közé tartoznak a következők:
• a nagyon fiatalok
• 65 év felettiek
• krónikus betegségben szenvedők, mint például asztma, szívbetegség, HIV vagy cukorbetegség
• terhes nők
• 40-es vagy magasabb testtömeg-indexű (BMI) emberek
Az ilyen csoportokba tartozó emberek legyengült immunrendszerrel rendelkezhetnek, és fokozott a tüdőgyulladás szövődményének kockázata, amely halálos is lehet.
Influenza kezelése
Ha influenzás leszel, pihenj és igyál sok folyadékot. Vegyünk fájdalomcsillapítókat a láz csökkentésére és a fájdalmak enyhítésére – ahogy azt az egészségügyi reklámok is hirdetik - például:
• acetaminofen
• ibuprofen
• naproxen
Influenza megelőzése
Annak érdekében, hogy jobban megjósolhasd, mennyi ideig tart az influenza, tegyél lépéseket annak érdekében, hogy csökkentsd a vírusfertőzés kockázatát és a súlyos tüneteket.
• Ajánlott beszerezni évente az influenza elleni védőoltást.
• Moss kezet szappannal és vízzel, mielőtt eszel vagy megérinti az arcodat.
• Ha influenza tüneteit észleled, azonnal fordulj orvoshoz.
• Szokj le a dohányzásról. A dohányosok nagyobb valószínűséggel kapnak influenzát, mint a nemdohányzók.
Ezek a lépések nem garantálják, hogy idén megúszod az influenzát, de segíthet megelőzni azt jövőre és segíthetnek csökkenteni az influenza időtartamát, ha mégis megfertőződsz a vírussal.