Mindennapi fog- és szájápolás
A szájban lévő baktériumok szájhigiénia hiányában foglepedék-képződéshez vezetnek, amely aztán fogszuvasodást, rossz leheletet és az íny megbetegedéseit okozhatja. Ezért fontos legalább naponta kétszer fogat mosni, fogselyemmel megtisztítani a fogak közét és speciális tisztító lapáttal a nyelvet is.
Milyen fogkefét válassz? A kínálat zavarba ejtő és tulajdonképpen a forgalomban lévő fogkefék mindegyike megfelelő. A legjobb, ha megkérdezed fogorvosod, ő melyik márkát ajánlja. A lényeg, hogy kis fejű fogkefét válassz, amellyel a szájüreg nehezen hozzáférhető helyeit is eléred, és a sörték közepesen puhák legyenek, amely masszíroz, de nem sérti fel az ínyet.
Az elektromos fogkefék hatékonyabban távolítják el a lepedéket, érdemes beruházni akár egy komolyabb készülékre is.
Akármelyik megoldást választod is, ne feledd: fogkeféjét, illetve az elektromos fogkefe fejét kéthavonta cserélje le.
Lepedék és fogkő
A lepedék a fogak felületén folyamatosan képződő puha réteg, amelyben több millió baktérium él. Ezek között vannak káros és jó baktériumok is: az előbbiek elszaporodása okozza a fogszuvasodást és a parodontózist, az utóbbiak erősítik az immunrendszert és védik a nyálkahártyát.
Ha nem tisztítjuk megfelelően a fogakat, a köztük lévő résekben ételmaradékok rakódnak le, amelyek remek táptalajt nyújtanak a baktériumoknak. A lepedék nem más, mint az ételmaradékok, a mikrobák és az azok által kiválasztott anyagok összessége. Ha ez a lepedék hosszabb ideig a fogakon marad, fogkővé alakul.
Megelőzhető a fogkő kialakulása?
Részben, az alábbi szabályok betartásával:
- Rendszeresen – lehetőleg minden étkezés után – moss fogat!
- Tisztítsd meg a nyelved is a lerakódásoktól!
- Használj fogselymet és fluoridtartalmú fogkrémet!
- Fogkeféd havonta cseréld.
- Kerüld a cukros ételek és italok fogyasztását.
Lyukas fog
A foglepedékben lévő baktériumok az ételmaradékban lévő cukrot savvá alakítják, amely oldja a fogzománcban található ásványi sókat. A fogzománc sérül, a fogakon fehér foltok keletkeznek. Ilyenkor még megvédheted fogaid épségét fluoridtartalmú fogkrémmel. Ha azonban a savak nagyobb felületet sértenek a fogzománcon, a zománc beomlik, és a fog kilyukad.
A fogszuvasodás önmagában nem fáj, csak később, ha a fog begyullad, akkor jelentkezik fájdalom. Ekkor a gyógyszerek enyhíthetik a fájdalmat, de a probléma nem oldódik meg. A lehető legrövidebb időn belül keresd fel fogorvosod, mert az egyetlen hatékony kezelés ilyenkor a fog kitisztítása és betömése. Amennyiben már előrehaladottabb állapotban van a szuvasodás, lehet, hogy a korona jelenti a hatékony megoldást. A Móricz Dentál rendelőjében a szívélyes és meleg hangulat mellett az ellátás is elsőosztályú – a fogkorona árak például itt olvashatóak.