Testmozgás cukorbetegen – mennyit érdemes mozogni?

Főoldal > Testmozgás cukorbetegen – mennyit érdemes mozogni?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Testmozgás cukorbetegen – mennyit érdemes mozogni?


2021/06/20
Rékka

A testmozgás akkor jó, ha rendszeres. Ez legalább minden másnap legalább fél óra közepes intenzitású aktivitást jelent. Több is lehet ennél! Az amerikai tisztifőorvos hetente legalább 150 perc (pl. 5x30 perc) közepes intenzitású aerob tevékenységet (pl. séta, futás, úszás, tánc) javasol a cukorbetegeknek. 

Hogyan mozogj, ha cukorbeteg vagy?

A rendszeresség azért fontos, mert a megnövekedett igénybevételhez a szervezetnek alkalmazkodnia kell. Testünk viszont spórolós, csak azt fejleszti, amit tényleg használ. Egy egyszeri sporttevékenység után ugyan nekifog a szükséges változásoknak, de ha nagyjából 48 órán belül nem követi az elsőt újabb impulzus, akkor úgy érzi, nem gondoljuk ezt komolyan, nem lesz ez rendszeres, minek ezért izomzatot fenntartani, az izmok anyagcseréjét átalakítani. Tehát ha nem mozgunk rendszeresen, csak hébe-hóba, akkor minden alkalom olyan lesz, mint egy első alkalom.

A közepes intenzitást kifejezhetjük számokban: az egyénre szabott maximális pulzusszám kiszámítási módja: 220-ból vonjuk le az életévek számát. Azaz egy 40 éves ember pulzusszáma 220-40 = 180/perc. A közepes intenzitás ennek 50-70%-a, azaz 90 és 126/perc közötti. Ezt folyamatosan persze akkor tudjuk igazán ellenőrizni, ha pulzusmérő óránk van. A csuklón vagy nyakon történő pulzusszámlálás nehézkes. Jó közelítést adhat az a becslés, hogy tudunk-e beszélni mozgás közben. Ha ehhez túlságosan kifulladunk, az azt jelenti, hogy a mozgás intenzitása túl magas, lassítsunk.



Mit igen, és mit nem?

Leginkább azt csináljuk, amit szeretünk. Amihez holnap is lesz kedvünk. Amit korábban már sportoltunk, és tudjuk, hogy jó nekünk. Egy-két szempontot azért figyelembe kell venni. A választás szabadsága addig nagy, ameddig nem alakulnak ki a 2-es típusú diabétesz szövődményei. Használjuk ezt ki! Később, ha már szövődmények vannak, esetleg hiába sportolnánk már szívesen, vágyva elveszett egészségünk és erőnlétünk visszaszerzésére, a szövődmények már jelentősen leszűkítik lehetőségeinket. Tehát addig őrizzük egészségünket, amíg van! Visszaszerezni sokkal nehezebb, sőt nem is mindig lehetséges.

A legkedvezőbbek az ún. aerob mozgások, de diabéteszes szövődmények hiányában az egykezes súlyzó vásárlás is jó ötlet. Ez utóbbi esetében kis súllyal háromszor 8-10 ismétlés javasolt, és az edzés során egyenletesen célszerű megmozgatni minden izomcsoportot.

Szövődmények esetén már nehezebb a helyzet.

Súlyos szemészeti szövődmény (retinopathia) esetén a súlyzós edzések és az ütővel végzett sportok ellenjavalltak, mert retinaleválást okozhatnak, de veszélyes lehet a túl intenzív anaerob mozgás is. Legjobb, ha idáig nem jutunk el a betegség során.

Idegrendszeri károsodás esetén a fájdalomérzés főleg a lábon csökken, sőt el is tűnhet. Ilyenkor a lábsérülések észrevétlenül alakulhatnak ki és válhatnak súlyossá. A fájdalomérzés zavara esetén ellenjavallt a futás és a tánc, inkább ússzunk, kerékpározzuk vagy kargyakorlatokat végezzünk. Károsodhat még a szív beidegzése, így nehezítve a szervezet alkalmazkodását a fizikai aktivitáshoz, és csökkenhet a szervezet hőleadása is. Ilyenkor a nagyon intenzív sportjellegű tevékenység nem ajánlott.




Autók Divat Házak Hobbi Luxus élet Utazás



Legfrissebb cikkek


Megoldás a szuvasodásra: A fogszínű fogtömés
A fogszínű fogtömés esztétikus és tartós megoldást kínál a szuvasodás kezelésére, hogy a mosoly természetes és magabiztos maradhasson. Ismerd meg előnyeit!
5+1 tipp, hogyan figyelj a mentális egészségedre az év vége felé
Az év vége sokunk számára a legstresszesebb időszak. A munkahelyi határidők, a családi események és az ünnepi készülődés könnyen kimerültséghez vezethetnek. Ahhoz, hogy megőrizd a lelki egyensúlyodat és kiegyensúlyozottan zárd az évet, fontos, hogy tudatosan figyelj a mentális egészségedre. Összegyűjtöttünk 5+1 tippet, amelyek segítenek ebben.
Egészségtudatosság a borfogyasztásban
Amikor a borra gondolunk, sokunknak évszázados hagyományok, elegáns vacsorák és borospincék illata jut eszünkbe. A bor egykor a társadalmi események központi eleme volt, a kulturális örökség része. Ma azonban, a fiatalabb generációk körében úgy tűnik, hogy a bor veszít népszerűségéből. Vajon tényleg vége van a bornak?
Így alakíthatsz ki egészséges életmódot

Szükséged van egy kis segítségre az egészséges életmód kialakításában? Nem tudod hogyan kezdhetnél hozzá egy egészségesebb életmódhoz? Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. A varázsszer.hu a segítségedre lesz benne!

Az egészséges receptek tárháza

“Az vagy, amit megeszel” – tartja a régi mondás és ma már egyre többen be is látjuk, hogy ez valóban így is van. Egészségünk sokban függ attól, hogy mivel táplááljuk a szervezetünket, a varázsszer.hu weboldalon pedig rengeteg olyan egészséges receptet olvashatsz, amiket könnyedén beépíthetsz a mindennapjaidba.

Testmozgással az egészségedért!

Sokan azt hiszik, hogy ahhoz, hogy egészségesek legyenek elegendő “csupán” lefogyniuk. Pedig az egészséges életmódhoz elengedhetetlen a rendszeres mindennapi mozgás. Segítünk, hogy ne csak lefogyni akarj, hanem egészségesen szeress jól kinézni! Alakformálás és testmozgás tippek és ajánlások a varázsszer.hu weboldalon! 

Kitekintő

Az egészségmegőrzés mellett számos olyan dolgot említhetnénk az életünkben, amik “varázsszerként” hatnánk ránk, így rengeteg cikket hozzunk különböző témákban, legyen az szépségápolás, sport vagy érdekes ötletek a mindennapokhoz! A mindennapi varázsszerek könnyebbé varázsolják az életünket, tanuljuk meg hát kezelni őket!