4 dolog, amit tudnod kell a bölcsességfogadról
A bölcsességfog a legtöbb ember életébe csempész némi kellemetlenséget, az a ritkább eset, ha problémamentesen ki tud nőni. De pontosan miért is van ez? Miért ruházott fel minket az evolúció egy szervvel, amivel csak a baj van? És miért fontos időben eltávolíttatni? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz ebből a cikkből.

Nem mindig volt felesleges
Manapság az a jellemző, hogy a bölcsességfog csak bajt okoz, ezért előbb-utóbb el kell távolítani. Persze van néhány szerencsés ember, akinek megfelelő irányba nő, és elegendő hely is van a számára, de ez viszonylag ritka. De vajon miért van egy szervünk, ami főleg csak bajt okoz? Erre egyszerű a válasz. Napjainkba modern, civilizált módon élünk (legalábbis mi annak hívjuk), az ételeinket megfőzzük, evőeszközzel felvágjuk. Azonban amikor még az emberek ennél sokkal primitívebb lények voltak, a húsokat gyakran nyersen fogyasztották, szükség volt a nyolcadik fogra, hogy kellően megrágjanak minden falatot. És persze az állkapocs mérete is jóval nagyobb volt, mint ma. Talán eljön majd a nap, amikor már nem nő nyolcadik fogunk – hiszen már jelen korunkban is szép számmal akadnak, akiknek sosem nő ki –, de az evolúciónak hosszú időre van szüksége ahhoz, hogy változtasson, formáljon minket, sokkal hosszabbra, mint párszáz, vagy pár ezer év.
Ha rosszul nő
Amennyiben rossz irányba nő a bölcsességfog, vagy nincs neki elegendő hely, az a többi fogra is hatással van. Összenyomja, deformálhatja őket, de még ha a megfelelő irányba áll, akkor is sokkal szorosabban fognak sorakozni a fogak a szájban, ami nagyban növeli a fogszuvasodás esélyét. Ha megnyomja a mellette lévő fog gyökerét, az nem csak éles fájdalommal jár – ami nem múlik el –, de szinte biztos, hogy azt a fogat el kell távolítani, később pedig valamilyen módon pótolni. Ráadásul, mivel nagyon hátul van, tisztítani sem lehet megfelelően, így könnyen megtelepszenek ott a kórokozók.
Minél hamarabb, annál jobb
A fogorvosok látják a röntgenfelvételen, hogy milyen irányba áll a bölcsességfog, illetve, hogy van-e számára elegendő hely. Amíg nem ereszt gyökeret, addig igazából nem szükséges vele foglalkozni, addig csak egy darabka csont. Azonban, amint elkezd gyökeret növeszteni, az orvosod javasolni fogja az eltávolítását. Érdemes hallgatni rá, mert a korai fázisban ez a művelet gyökerek hiányában egyszerű, gyors, nem valószínű semmilyen komplikáció fellépése, és a többi fogat sem nyomja össze.
Az eltávolítás közel sem olyan traumatikus élmény
A bölcsességfoghúzás a köztudatban valami rettenetes dologként él, azonban a valóság teljesen más. Magából a műveletből semmit nem érzel, akár helyi érzéstelenítéssel, akár bódítással végzik. A gyógyulási folyamat 2-3 napja nyilván kellemetlen, de messze nem a legerősebb fájdalom, amit életed során tapasztalhatsz. Amennyiben a fővárosban, vagy környékén élsz, és időszerűvé vált a bölcsességfogad eltávolítása, keresd fel a PureDental Fogászati Rendelőt, ez a szájsebészet Budapest egyik legjobb magánorvosi praxisa! Ne várd meg, amíg nagyobb lesz a baj!