Akár hiszed, akár nem, a fájdalomnak nem kell olyannak lennie, amelyet a fogorvos látogatásához társítunk. A fogorvos sokat tehet a fogászati eljárások során fellépő fájdalom enyhítése érdekében, és egy jó fogorvos gondoskodik arról, hogy teljesen elégedett legyen a fájdalomcsillapítási lehetőségeivel, mielőtt bármilyen eljárást elkezdene.
Nézzük meg, milyen típusú nyugtatókat, altatókat alkalmaznak a fogorvosok az altatásos fogászat során, hogy a megfelelő szolgáltatásban részesítsenek minden pácienst!
Az érzéstelenítés típusai
Az első lehetőség (és a legenyhébb) a dinitrogén-oxid, amelyet nevetőgáznak neveznek. A dinitrogén-oxid és az oxigén keveréke ellazítja a testet és nyugodt, nyugtató állapotot alakít ki. Még mindig ébren maradsz, és képes leszel reagálni a parancsokra és visszajelzést adni. Ez az enyhe nyugtató hatás a maszk eltávolítása után hamar elmúlik, és nagyon rövid időn belül biztonságosan, egyedül is hazamehetsz.
Ez a lehetőség a legtöbb ember számára elegendő, de ha nagy a fogászati szorongásod, akkor szájon át szedhető nyugtatót is tudnak adni, amitől nagyon ellazulsz és álmos leszel. Biztonságos és hatékony, de a dinitrogén-oxiddal ellentétben a hatások egy ideig elmúlnak. Szükséged lesz egy fuvarra a megbeszélt időpontra és vissza, mert utána egy ideig nem tudsz biztonságban a vezetni.
Az utolsó lehetőség az általános altatás azoknak a betegeknek, akiknek sok munkára van szükségük egy látogatás során, vagy akiknek nagyon súlyos szorongásaik vannak. Ez azt jelenti, hogy fel kell hívni egy okleveles aneszteziológust, aki meghatározza a testednek megfelelő érzéstelenítő adagolást, és ez az egyetlen lehetőség, amely során teljesen elaludhatsz.
Melyik a megfelelő érzéstelenítés a számodra?
Nem számít, milyen szorongásos vagy, mindenki számára van megfelelő érzéstelenítő lehetőség. A fogorvosi rendelőkben segítenek kiválasztani a megfelelő típust, és gondoskodnak arról, hogy nyugodt, fájdalommentes, szorongásmentes élményben legyen részed a kezelés alatt.
Mennyi ideig tart a fogászati altatás?
A tipikus fogászati helyi érzéstelenítés 2-5 óráig tart, attól függően, hogy mennyit kért fogorvosos az eljárásra. A helyi érzéstelenítő hatás fokozatosan elmúlik, a beavatkozást követő órákban az érzés lassan visszatér a területre.
A fogorvos háromféleképpen adhat be mélynyugtatót: gázként (nitrogén-oxidként), maszkon, orálisan vagy intravénásan beadott tablettán keresztül. A tapasztalt hatások időtartama attól függ, hogy melyik módszert alkalmazzák az érzéstelenítéshez. Ha maszkon keresztül adják be a gázt, a hatások könnyen elmúlnak, amint a gázellátás leáll, de a beavatkozás után néhány óráig még tájékozódási zavart tapasztalhatunk.
Intravénásan beadott általános érzéstelenítő esetén akár 45 percbe is telhet az IV katéter eltávolítása után, hogy felébredj és teljesen tudatodban légy. Életkortól, egészségi állapottól és az érzéstelenítés mértékétől függően akár 24 órába is telhet, amíg teljesen koherensnek érzed magad, és visszanyered lelki tisztaságod.
Az általános érzéstelenítésben végzett beavatkozást követően egy felelős felnőttnek kell jelen lennie, aki hazakísér, mivel a műtét utáni első 24 órában nem vezethetsz, és felügyelni kell.