Fogínygyulladás is okozhatja az íny vérzését
Az ínyvérzés fő oka az ínyvonalon lévő lepedék felhalmozódása. Ha nem távolítják el, ez az állapot végül ínygyulladássá alakul, ahol a fogíny megduzzad, érzékeny és vérzik fogmosás vagy fogselyem használat közben. Ha nem kezelik, az ínygyulladás ínybetegséghez vezethet, amely a felnőttek fogvesztésének egyik fő oka. A fogínygyulladás okai tehát nagyon komoly fogbetegségek is lehetnek, amit mielőbb fogorvos segítségével kell kezelni.
A túl erős fogmosás miatt is vérezhet az íny
Sokan dörzsölik erőteljesebben fogaikat, vagy éppen választanak erős sörtéjű fogkefét a jobb tisztítás reményében. Az erőteljes fogmosás nem tisztítja jobban a fogakat, ehelyett ínyrecesszió és fogínyvérzés kialakulásának kockázatát jelenti. Inkább legyén finomabb, és használj puha sörtéjű fogkefét fogmosáskor.
A terhesség is előidézhet fogínyvérzést
A terhes nők körülbelül fele duzzadt, vörös, érzékeny fogínyt tapasztal, amely fogmosás vagy fogselyem használat közben vérzik. Ez azért történik, mert a terhesség alatti hormonális változások megváltoztatják a szervezet válaszát az ínybetegséget okozó baktériumokra. Egyetlen egy dolgot lehet ebben az esetben tenni: továbbra is gondoskodni a megfelelő szájápolásról, higiéniáról (moss naponta kétszer fogat, használj ehhez puha sörtéjű fogkefét, fluoridos fogkrémet, és fogselymet is)!
A nem megfelelő étrend is előidézheti az íny vérzését
A fogak közvetlenül érintkeznek az élelmiszerekkel, ezért a fogak, íny állapotát nagyban befolyásolja az, hogy mit eszel. A feldolgozott élelmiszerekben lévő egyes összetevők irritálhatják a fogínyt, és vérzést okozhatnak. Kerüld a feldolgozott és cukros ételeket, tedd le a voksod a kiegyensúlyozott étrend mellett, amely tele van gyümölcsökkel, zöldségekkel, valamint kalciumban, A-, K- és C-vitaminban, valamint magnéziumban gazdag ételekkel!
Egészségügyi problémák is állhatnak az ínyvérzés hátterében
Az ínyvérzés gyakrabban fordul elő bizonyos egészségügyi problémákkal küzdő betegeknél, mint például májbetegség, véralvadási zavarok, vérszegénység, leukémia és temporális arteritis.