A rossz lehelet hátterében számos különböző ok meghúzódhat, gyomorproblémáktól kezdve az elhalt fogakig. A gyökérkezelés nem mindig jelent megoldást, előfordul, hogy a fog elhal – ez is okozhat kellemetlen szájszagot.
Tisztítsd a nyelved
A nyelv húsos felülete elsődleges táptalaja a káros baktériumoknak, mégis sokan hajlamosak megfeledkezni a tisztításáról. Speciális nyelvtisztító lapátkával vagy a fogkeféje hátuljával, esetleg egy puha sörtéjű fogkefével tisztítsd meg a nyelved naponta egyszer úgy, hogy hátulról előre „kaparod” a váladékot.
Csak cukormentes rágó
A mentolos ízű cukormentes rágók segítenek elfedni a kellemetlen szájszagot – bár magát az okot nem szüntetik meg. A cukros rágók ellenben növelik a problémát: a szájban ugyanis a cukor erjedni kezd, ami valóban kellemetlen szagokkal jár.
Ne hagyd kiszáradni a szád
A nyál létfontosságú enzimeket tartalmaz, amelyek segítenek elpusztítani a káros baktériumokat, így a szájszárazság is hozzájárul a kellemetlen szájszag kialakulásához. A nyálmirigyek működésére ösztönzőleg hat, ha kellő mennyiségű folyadékot fogyasztasz. Igyál meg naponta nyolc pohár vizet. Ha ennek ellenére száraz a szád, gondold végig:
Szedsz valamilyen gyógyszert? Bizonyos gyógyszereknek – antidepresszánsoknak, allergia elleni készítményeknek, magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszereknek – szájszárazság a mellékhatásuk. Ilyenkor célszerű olyan szájvizet és fogkrémet használni, amelyek „helyettesítik” a hiányzó nyálat.
Reggel rendkívül száraznak érzed a szád? Ez annak a jele, hogy nyitott szájjal aludtál valamilyen probléma – alvási apnoe, esetleg arcüreggyulladás – miatt.
Figyelj az étrendedre
Az alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú étrend is okozhat rossz leheletet. A test ilyenkor a szervezet zsírtartalékaiból fedezi a hiányzó szénhidrátot. A zsír égetésekor ketonok halmozódnak fel a szervezetben, és ez bűzös leheletet eredményezhet. Mivel ez anyagcsere-probléma és a gyomorral van összefüggésben, nem a szájüreggel, nem tehetsz mást, mint hogy módosítod az étrended.
Teázz rendszeresen
A tea nemcsak a lelket nyugtatja, hanem segíthet a szájszag elűzésében is. A fekete és a zöld teában található polifenolok megakadályozzák a rossz leheletet okozó baktériumok elszaporodását.
Használj természetes szájfertőtlenítőt
A kardamom, az indiai konyha kedvelt édes egzotikus fűszere cineoltartalma révén erős fertőtlenítő, elpusztítja a baktériumokat és enyhíti a rossz leheletet. Jó hatású az édeskömény-, a kapor- vagy az ánizsmag is.
Étkezés után rágcsálj el pár szál petrezselymet. Gazdag klorofillban, amely kitűnő baktériumölő és így közömbösíti a rossz szájszagot. A szegfűszeg és a fahéj rágcsálása is eredményre vezet, ezek is fertőtlenítő, antibakteriális hatású fűszerek.