Mit hívunk visszérnek?
A visszerek biztosítják a széndioxiddal dús vér elszállítását a szövetektől, ha visszeres betegségről beszélünk, akkor az ezeknek a vénáknak a nem megfelelő működését jelenti. Többféle létezik, de a vénatágulat a leggyakoribb, ezt a köznyelvben visszérként emlegetjük.
Az életmódunk nagyban befolyásolja a visszér kialakulását
Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a túl sok ülés vagy állás, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, a nem megfelelő cipőviselet vagy a túl szoros ruházat is mind felelősek lehetnek a visszér kialakulásért.
Milyen visszér típusok léteznek?
Főtörzsi visszeresség
Általában a vénákon belül helyezkedik el, ceruza vastagságú, kacskaringós alakú értágulat. Leginkább a lábszáron, térden, combon és ritkább esetben vádlin jelenik meg. Panaszai közé tartozik a fáradékony láb, lábszár dagadás, feszítő érzés. Szokták nehézláb érzésnek is nevezni ezeket.
Retikuláris vénatágulat
A lábszáron és a comb külső és hátsó részen jelenik meg, 2-4 mm vastagságú, egymással összekapcsolódó kékes színű értágulatok, melyek nem dudorodnak ki.
Seprűvénák
Másként hívva hajszálér tágulat. A láb bármely részén előfordulhatnak, de még akár az orron is, ezek a nagyon vékony, 1 mm-nél is vékonyabb, szerteágazó, piros értágulatok.
Pókháló visszeresség
Többféle helyen és módon fordulhatnak elő. Aprók, rózsaszínes színűek van amikor önmagukban de van, amikor csoportosan helyezkednek el.
Hogyan kerüljük el a visszeret?
Egész napos munka után ajánlott polcolt lábbal pihenni, ülőmunka során pedig érdemes többször felállni, és sétálni pár percet. A hölgyeknél előszeretett ülőmód a lábak keresztbe rakása, azonban, ezt sokáig nem ajánlott így tartani, ugyanis ekkor a vénákban megnő a nyomás, a vér áramlása pedig akadályozva van. Illetve a magassarkú cipőt és a túlszoros ruházat túlzott viselését sem árt kerülni.
Esténként zuhanyzás közben felváltva engedhetünk a lábunkra hideg és meleg vizet. Igyekezünk eleget mozogni és megfelelően - a feldolgozott ételeket kerülve – táplálkozni.
Mit tegyünk, ha már kialakult a visszér?
Ha már kialakult a visszér, akkor is meg lehet próbálni az előbb említett tanácsokat, hiszen lehetséges, hogy így is enyhítenek a visszér erősségen. A mozgás mindenképpen ajánlott, a vérkeringés serkentése miatt. ha enyhébb a kialakult visszér, akkor a vény nélkül kapható visszér elleni krémek is sokat segíthetnek, de mindenképp ajánlott egy érsebész szakorvost felkeresni, aki ellát minket hasznos információkkal. A szakorvosi rendelő Miskolc legjobb klinikájának angiológiai rendelésén maximális profizmussal és hozzáértéssel várja a betegeit.